Valtion monet urapolut (5 op)

Oletko miettinyt, millaista olisi työskennellä valtiolla? Tai oletko kenties kiinnostunut urasta ministeriössä, eduskunnassa, verohallinnossa, puolustusvoimissa tai jossakin muussa valtion virastossa? Tällä intensiiviopintojaksolla pääset syventymään monipuolisesti valtion eri urapolkuihin sekä työllistymismahdollisuuksiin.

Valtiolla työskentelee noin 80 000 henkilöä ja työnantajavirastoja on eri tehtäväalueilla 185 kpl. Valtiolla työskentely tarjoaa monia uramahdollisuuksia. Lähivuosina valtionhallinnossa on avautumassa satoja työpaikkoja korkeasti koulutetuille työelämän osaajille eläköitymisten myötä. Ammattikorkeakoulututkinnolla valtiolla voi työllistyä hyvin monenlaisiin tehtäviin, mm. IT-asiantuntijaksi, kirjanpidon ja taloushallinnon tehtäviin tai kansainvälisiin tehtäviin Ulkoministeriölle niin Suomessa kuin ulkomaillakin.

Tällä intensiiviopintojaksolla tutustutaan monipuolisesti erilaisiin Valtion urapolkuihin ja uravaihtoehtoihin sekä tarkastellaan valtionhallinnon rakennetta ja toimintaperiaatteita. Opintojaksolla vieraillaan erilaisissa Valtion työpaikoissa ja tutustutaan niihin tarkemmin. Jos ura valtiolla kiinnostaa, ilmoittaudu mukaan!

Opintojakso on suunniteltu ja se toteutetaan yhteistyössä 3AMK liittouman strategisen kumppanin, HAUS Kehittämiskeskus Oy:n kanssa.

Avainsanat: valtio, urapolku, puolustusvoimat, yritysvierailu, tulevaisuus

Aikataulu

Ilmoittautuminen: 28.11.2022-15.1.2023

Intensiivijakso: 30.1.-5.2.2023. Intensiiviopintojakso suoritetaan suurimmaksi osaksi verkossa, mutta se sisältää myös fyysisiä vierailuja valtion työpaikoilla.

Opintojakson sisältö

Opetus- ja oppimismenetelmät:

  • vierailuja valtion eri työpaikoilla
  • aktiivinen keskustelu keskustelualueella
  • itsenäinen työskentely eOppiva oppimisympäristössä verkko-oppimissisältöjen parissa
  • Valtiolle.fi ja Valtiolla.fi-sivustoon perehtyminen
  • urasuunnitelman esitys
  • raportin sekä oppimistehtävän kirjoittaminen

Tavoitteet

Intensiiviopintojakson suoritettuaan opiskelija

  • Tuntee valtionhallinnon rakenteita ja toimintaperiaatteita
  • Ymmärtää valtionhallinnon vahvuudet työnantajana
  • Ymmärtää valtionhallinnon erilaiset osaamistarpeet
  • Ymmärtää tulevaisuusajattelun urasuunnitelmassaan
  • Ymmärtää oman osaamistasonsa suhteessa valtionhallinnon osaamistarpeisiin

Opettajat

Sini Temisevä (Laurea) ja Ida-Susanna Pöllänen (HAUS)

Comments are closed.